Trh zábavy
11/LISTOPAD 2001  inzertní a informační měsíčník
ARCHIV
Automaty
Stolní fotbaly
Šipkové automaty
Kuželky, bowling
Kulečníky a příslušenství
Hokeje
Flippery
Jukeboxy
Simulátory
Výstavy
Články
Ostatní inzerce
FUNPORT
Adresář firem
Katalog zařízení
Bazar
Zábavní podniky
Výstavy
Pracovní místa
PARTNEŘI
FunPort - internetový portál pro zábavní průmysl
Svět zábavy - mezinárodní výstava zábavního průmyslu
Forbes - kontraktační výstava výherních automatů a ostatní zábavní techniky

Kompass
Komora zábavy - vyhlášky, zákony, informace
englishdeutsch

String Time
Jedno z posledních vystoupení v jazz clubu U staré paní

Fotografie z clubu Před dvěma lety se v pražských hudebních klubech začala objevovat nová jazzová kapela. Název souboru zní String Time Praha. Už samotný název napovídá nástrojové obsazení. Jde o projekt, který stojí výlučně na zvuku akustických strunných nástrojů. Trio hraje ve složení: Michal Filek - kontrabas, zpěv a Pavel Dvořák + Jan Kysela - kytary. Těžiště jejich repertoáru je v latinsko-americké hudbě a kytarovém swingu. Kromě převzatých věcí se kapela věnuje vlastní tvorbě - moderní akustické hudbě.

String Time je často zván na jazzové festivaly. V české republice to byly letos např. plzeňský "Jazz na ulici", jazzový festival na hradě Roštejn "Jazz na hradě" nebo Marčíkův festival v Týništi nad Orlicí. Bylo tu také mnoho koncertních vystoupení po celé Evropě, převážně v Německu a Rakousku. V Praze kapela hraje nejčastěji v jazzových klubech Reduta, Metropolitan, U Staré paní. Dá se říci, že domovskou scénu mají v právě zmíněném Metopolitan Jazz klubu.

Fotografie z clubu Leaderem kapely je basista Michal Filek. Je to velmi zajímavá muzikantská osobnost, hudebník, který absolvoval spolupráci s většinou známých jmen české jazzové scény. Byly to lidé jako saxofonista Evžen Jegorov, pianista Karel Růžička, Jiří Stivín nebo třeba zpěvačka Jitka Vrbová. Sám o sobě tvrdí, že jeho mateřským hudebním jazykem je swing, což lze vysvětlit jeho dlouholetým působením na jazzovém poli, např. s kapelou Metropolitan Jazz Band. Jako jeden z mála jazzmanů se Michal Filek nikdy nevyhýbal ani stálé spolupráci z kapelami "odjinud". Hrál s Vítkem Tučným, s rockabilly souborem Screw Balls a nyní už delší dobu spolupracuje se seskupením Dum Doobie Doobie Band.

Další členové String time jsou vzdělaní a zkušení muzikanti, prošlí desítkami kapel. Všichni tři svorně tvrdí jedno: "už nás nebaví hrát jiným, třeba méně dobrým sólistům za zády, chceme muzicírovat sami za sebe." To je sebevědomý výrok a je na náročném posluchači aby posoudil, zde se jej daří úspěšně naplňovat kvalitním obsahem. Všichni aranžují a píší vlastní skladby. Autorem textů k písním je Michal Filek, který si předsevzal úkol pokusit se vytvořit česká slova na složité jazzové melodie. Připravované CD, které má vyjít v roce 2002 ukáže, jak se mu to podařilo.

Fotografie z clubu Pokud se vydáte na koncert tohoto souboru, můžete s nimi zastihnout ještě jednoho člena. Kapela totiž s oblibou používá hudebníky, kteří zde mají statut "stálých hostů". Na postu rytmického nástroje se střídají dva skvělí muzikanti. Jsou to hráč na tabla Emil Heyrovský a klasický "malopartový" swingivý bubeník Ladislav Šindler.

Co říci na závěr? Michal Filek o tomto projektu tvrdí. Že to je pokračování jeho předchozí kapely, která se jmenovala TWIN Q. Možná si někteří lidé vzpomenou na velmi dobré CD, které tato formace natočila v roce 1995, a které je stále ještě k dostání v music shopu pražské Reduty. Rozdíl mezi oběma kapelami je především v tom, že String Time stojí hlavně na akustickém zvuku. Kam bude jejich vývoj směřovat, to údajně dost dobře nevědí ani sami muzikanti. Držíme palce!

Logo clubu