Trh zábavy
11/LISTOPAD 2001  inzertní a informační měsíčník
ARCHIV
Automaty
Stolní fotbaly
Šipkové automaty
Kuželky, bowling
Kulečníky a příslušenství
Hokeje
Flippery
Jukeboxy
Simulátory
Výstavy
Články
Ostatní inzerce
FUNPORT
Adresář firem
Katalog zařízení
Bazar
Zábavní podniky
Výstavy
Pracovní místa
PARTNEŘI
FunPort - internetový portál pro zábavní průmysl
Svět zábavy - mezinárodní výstava zábavního průmyslu
Forbes - kontraktační výstava výherních automatů a ostatní zábavní techniky

Kompass
Komora zábavy - vyhlášky, zákony, informace
englishdeutsch

Výherní automaty - Průmysl i zábava
Výňatek z knihy nakladatelství Olympia Praha 1999, Edice Sazka, autor: Ivo Kasal

Výherní automaty - 100 let historie v Evropě a v českých zemích
Evropa - Od mechaniky k elektronice

Z evropské mapy výrobců výherních automatů:

České země

I. etapa: 1918-1990
Něco ekonomiky

Zpráva o provozu, hospodaření a technickém stavu výherních automatů na středisku h e r n a.
Počet automatů a jejich rozmístění v herně se proti roku 1977 nezměnil, výjimku tvoří pouze "fotbal", který jsme vyřadili z provozu a náhradou instalovali 2 ks kulečníku, které však neovlivňují ekonomický efekt střediska. Technický stav automatů je přibližně na stejné úrovni předcházejícího roku 1977, jak podobně za každý jednotlivý automat zvlášť uvádí zpráva vypracovaná s.Elmerem z Technických služeb. V této zprávě se s.Elmer vyčerpávajícím způsobem zabývá otázkou jak provozuschopnosti automatů, tak i otázkou náhradníchdílů, které na automaty anglické výrobky jsou zajištěny po dohodě se s. Štajdelem z PŘ.

Na automaty německé výroby evidenčních čísel 24 a 25 nemáme zajištěný dovoz náhradních dílů, takže selhání některé základní součásti nám tento druh automatu vyřadí z provozu. Schopnost provozu jednotlivých automatů je posuzována s.Elmerem na dobu 2-4 let, budou-li i nadále plněny požadavky na náhradní díly k automatům.

Plnění předepsaného plánu tržeb z automatů se za nynější situace stává problematické, jelikož stanovený plán je nereálný, neodpovídá možnostem střediska, i když návštěvnost v herně je stále dobrá. Výherní automaty jsou jen stroje a jako každý jiný jiný stroj zaznamenávají opotřebení a z toho nutně vznikají prostoje. Pro přehled stručně uvádíme ekonomické ukazatele plánů a výsledků dosažených v herně.

Rok Poč. vhozů Plán tržeb Skut. tržby Poč. hostů
1973 5 478 2 235 2 000 -
1974 5 455 2 187 1 930 -
1975 4 979 2 039 1 949 14 477
1976 6 981 1 953 2 627 19 904
1977 7 254 2 615 2 775 21 010
1978 2 722 1 191 1 106 8 329
Počet vhozů do automatu, plán tržeb a skutečné tržby jsou uvedeny v tisicích Kčs.

V r. 1976 byla uzavřena herna v Luxoru, následkem toho byl u nás zaznamenán značný nárůst tržeb, což se nemohlo plánovitě předpovídat. Jestliže jsme neudělali nic pro to, abycom provoz v herně zlepšili tak, aby mohl hrát každý návštěvník a ne jak se často stává, že jeden hraje a dva hosté přihlížejí (všechny stroje jsou obsazeny), nemůžeme tedy plánované požadavky zvyšovat, ale vzhledem ke stáří a kapacitě strojů předpisovat reálné plány. Za středisko herna: Vrajíková

Něco techniky

Zpráva o techn. stavu výherních automatů po šestiletém provozu (příloha předešlého)

V herně je v současné době provozováno 19 výherních automatů a jeden hrací (fotbal). Jedná se o výrobky anglické firmy Bell-Fruit, dva kusy západoněmecké firmy NSM-Automaten a tři kusy tuzemské výrobky.

International club č. 18
Plně automatický, nejsložitější v herně. Programovatelná výhernost. Je v provozu 6 let a od samého začátku nejvíce vyhledávaný typ. Lze se na něm hráčsky nejvíce uplatnit (stavění kotoučů, losování výher, automatické prémie po dvaceti hrách bez výher, možnost až trojnásobku hlavní výhry, možnost na počitadlo vsadit více korun a pak pouze hrát). Nejvíce opotřebovaná je kompletní mechanika válců. Elektricky v pořádku. Nevykazuje velkou poruchovost, minimum dnů mimo provoz. V současné době náhradní díly zajištěny. Provozu schopen ještě 2-4 roky.

International club č. 19
Totéž co číslo 18. Před dvěma lety došlo k poruše dvou velkých kompletů. Pro jejich neopravitelnost byly nahrazeny po úpravách díly z jiných automatů. Po rekonstrukci dva roky v provozu bez větších závad. Předpokládaná životnost bez velkých výměn celků 2-4 roky.

Wildcat č. 16 a 17
Automaty provozovány od zahájení herny. Měsíční tržba bez větších výkyvů. Začíná se projevovat opotřebování mincovníků. Bude nutná dílenská oprava. Jinak nelze poukázat na větší opotřebení jednotlivých dílů, spíše drobné opotřebování celku. Plně elektrické automaty celkem jednoduché konstrukce a vysoké spolehlivosti (v herně nejspolehlivější). Životnost ještě 4 roky.

Multiplier č. 23
Technický stejná koncepce pně elektrického automatu jako předcházející dva typy. Do provozu uveden před 4 roky. Nabízí nejvyšší výhru a největší výhernost pro hráče. Po počátečním maximálním zájmu hráčů a tomu odpovídajícím potížím se závadami je nyní obojí v souladu. Na tomto automatu není ještě znát markantní opatření. Životnost lze určit jen pravděpodobně na 4 roky. Je odvislá od toho, bude-li se hrát při menších vkladech nebo naopak.

Jubilee č. 6, 7, 8, 9, 10
V provozu průměrně 5 let. Automaty jsou plně mechanické koncepce. Odlitky i výlisky jsou provedeny z vysoce kvalitních materiálů a z toho pramení potíže s případnými opravami nebo zhotovením z dostupných materiálů. Po počátečních pokusech provádět opravy náhradními díly zhotovenými tuzemsky, zjištěna třetinová životnost. Po dovozu dílů z Anglie dány do provozu všechny automaty. Konstrukce pákového roztáčení válců svádí k hrubému zacházení a to vede k mnoha závadám. Hráči se mylně domnívají, že silnějším nebo naopak slabším taháním páky ovlivňují roztáčení válců. Malý rozdíl průměrů 10 haléřů, 20 haléřů a žetonů svádí k pokusům hrát neoprávněně za 20ti haléře nebo 10ti haléře. Po provedené úpravě na mincovnících se potíže zmenšily, ovšem úplně se ucpávání automatů těmito mincemi nepodařilo odstranit. U jednotlivých automatů jsou různě opotřebovány jednotlivé díly. Celkově jde o částečné opotřebování všech funkčních dílů. Vzhledem k softimentu a množství náhradních dílů, dá se předpokládat průměrná životnost 3 roky. Automaty Jubilee jsou výrobcem dodávány též na 1 korunové mince, což by se mělo vzít v úvahu při nákupu nových automatů.

Silver Taukard č. 11, 13, 13, 15
Napůl mechanická, napůl elektrická koncepce. Automaty nejsou hračsky příliš zajímavé a hraje se na nich při větších návštěvách v herně. Dovoz náhradních dílů nebyl zajištěn vzhledem k menší pořizovací hodnotě. Výrobce je též již několik let nevyrábí.

Three Alike č. 3, 4
Konstrukce stejná jako Silver Taukard, rozdíl je pouze v systému vyplácení hlavní výhry. U těchto dvou typů automatů je nejčastější velkou závadou vymačkání ozubených kol zpožďovacího hodinového strojku. Ozubená kola se nechávají zhotovovat v tuzemsku. V porovnání s mechanickými automaty Jubilee i elektrickými automaty International club, Wildcat, Multiplier jsou tyto typy Three Alike a Silver Taukard nejméně hračsky zajímavé a technicky na výši.

Rotamint Gold & Silber, Excvisit č. 24, 25
Byly nakoupeny starší, v provozu jsou 1 a půl roku. Před uvedením do provozu byly předělány na čsl. mince. Vzhledem k opotřebení nejvíce exponovaných dílů, zjištěném při koupi, byly automaty velmi málo provozovány. Hráčsky jsou zajímavé, ovšem jejich konstrukce není příliš spolehlivá. (Nejvíce poruchové automaty). Na výrobce nemáme spojení, proto ani dovoz náhradních dílů není zajištěn. Průměrná měsíční tržba je ovšem vyšší, než nákupní ceny. Životnost, pokud nedojde k závadě na některém těžko nahraditelném díle, jeden až dva roky.

Forbesy

Konstrukce Havlík č. 26, 27
Lidově cvrnkáče, v herně umístěny 3 roky a provozovány Duklou. Nyní odkoupeny Slovanským domem. Nejčastěji závady způsobují různě deformované koruny a jejich vytloukáním rozbité čelní sklo. Značně zastaralá konstrukce. Pokud není rozbitá dřevěná skříň, nebo zkroucená čelní deska vlhkostí, je životnost celkem neomezená.

Vzhledem k současnému značnému zvýšení zájmu o hernu ze strany hostů, může se pravděpodobná životnost automatů zkrátit. Některé automaty hrají nepřetržitě 10 hodin denně. Dochází k přehřívání automatů a nedokonalému mazání ložisek a elektrických motorků, které nepříznivě ovlivňují životnost. Na příští rok jsou opět nárokovány náhradní díly, které by měly zajistit delší provoz automatů.

Pražské restaurace,
závod technické služby
elektromechanici Elmer v. r.

Ještě technika (pro fajnšmekry)

Návrh na předělání výherního automatu Bell-Fruit typu Three Alike
Přístroj Bell Fruit typu Three Alike během prvních tří let dosahoval celkem přijatelné ekonomické výsledky a to v průměru 5000 Kčs měsíčně. Vzhledem k pořizovací ceně 9000 Kčs se tato tržba jevila jako velmi přijatelná. Po sedmnácti letech provozu klesla průměrná měsíční tržba na 2000 Kčs. Nutno podotknout, že předpokládaná životnost těchto typů automatů je 3-5 let. Návrh na rekonstrukci automatu vychází z výše uvedených provozních zkušeností.

  1. Rozšířit možnosti hraní z hlediska hráče.
  2. Odstranit problémový systém roztáčení válců mechanicky hráčem.
bod 1. - Vzhledem k nutnosti zachování stávající válcové mechaniky nelze změnit ani jednotlivé výhry, ani maximální výhru. Lze ovšem rozšířit možnost vsázky ještě na horní a spodní řádku. Před úpravou se výhry vyplácely pouze na střední výherní řádce. To znamená, že lze každou hru sehrát za 1-3 Kčs proti předcházejícímu stavu, kdy každá hra byla možná pouze za 1 Kčs. Tato možnost je hráčsky velmi zajímavá a je i u ostatních automatů předmětem přijímání černých sázek mezi hráči. I tento složitý provozní problém by se touto předělávkou odstranil. Žádný automat v herně tuto možnost, obsadit tři řádky nemá. Výhernost automatu, která je 73 %, se nemění. Tržba pro provozovatele by se ovšem zvětšila. Původně automat získával pro provozovatele 27 % z vložených částek (uvažováno v souboru velkých čísel). Po předělávce by se ovšem teoreticky vložené částky ztrojnásobily a případný ekonomický efekt by také byl trojnásobný.

bod 2. - Problém roztáčení válců by se vyřešil zabudováním motorku s převody, který by zastával funkci roztáčení válců. Páka na roztáčení válců by se používala pouze jako spínací. Tyto teoretické úvahy předpokládají prakticky vyřešit následující technické problémy:

  1. změna kontroly výher (stávající mechanické páky a mikrospínače nahradit fotonkovou kontrolou - mechanika válců zůstane),
  2. registrace vložených peněz na horní, střední a spodní výherní řádce,
  3. hodinový zpožďovací strojek na začátku hry brzdit elektromagnetem, aby nedocházelo k opakování sestav, neboť se budou válce roztáčet el. motorkem, který by je roztáčel příliš pravidelně,
  4. umístění el. motorku k roztáčení válců (původní mechanika se odstraní, nová se musí přidat),
  5. vzhledem k motorovému pohonu válců, zajistit v případě vložení maximální částky 3 Kčs a obsazení třech výherních řádků automatické roztočení válců bez spínací páky,
  6. změna způsobu vyplácení výher (2 Kčs zůstane, 10 Kčs žetonů odpadne). Tato operace byla ovšem stejně zdrojem velkých problémů, zejména u neznalých hráčů. Skříň automatu je dostatečně velká, nemusí se dělat žádné zvláštní změny. Napájení zdroje se umístí do soklu, kde zatím byl prázdný prostor. Čelní dvířka se upraví (nové zámečky skel). Skla zůstanou stejná. Některé přepážky u válcové mechaniky se musí zrušit z důvodů umístění el. motorku.

Konec normalizace - začátek změn
V letech 1976 až 1988 nebyly zaznamenány pokusy, ani o výrobu, a provozování zůstávalo na stejné úrovni. Bylo to typické období normalizace - udržování stavu bez jakýchkoli změn. První větší oživení přinesly změny v SSSR a období "glasnosti", kdy západní podnikatelé, zastoupení prakticky jenom českými emigranty, přicházeli k provozovatelským organizacím s nabídkami na spolupráci. Jako vzorky se přivezly přístroje k demonstrování činnosti, ale tyto automaty byly zase odvezeny, protože právní úprava provozování činila tento typ podnikání pro nutnost odvádění všech prostředků na obecně prospěšnou činnost naprosto nezajímavým. Problémy s tím, které podnik zahraničního obchodu přístroje přiveze a kde na ně vzít devizové prostředky přetrvaly až do r. 1990.

Shrnuto a sečteno, pokud jde o výherní automaty, měl socialismus jednou výhodu: výši správního poplatku za provoz jednoho výherního automatu - neuvěřitelných 50 Kčs ročně.

<< minulý díl pokračování příště >>