Trh zábavy
4/DUBEN 2001  inzertní a informační měsíčník
ARCHIV
Automaty
Stolní fotbaly
Šipkové automaty
Kuželky, bowling
Kulečníky a příslušenství
Hokeje
Flippery
Jukeboxy
Simulátory
Výstavy
Články
Ostatní inzerce
FUNPORT
Adresář firem
Katalog zařízení
Bazar
Zábavní podniky
Výstavy
Pracovní místa
PARTNEŘI
FunPort - internetový portál pro zábavní průmysl
Svět zábavy - mezinárodní výstava zábavního průmyslu
Forbes - kontraktační výstava výherních automatů a ostatní zábavní techniky

Kompass
Komora zábavy - vyhlášky, zákony, informace
englishdeutsch

Český billiard - kulečník, na vzestupu?

Předně Vám předložím několik základních informací
   Slovo billiard si mnozí vysvětlují jako kulečníkovou disciplínu v poolu. Billiard je pouze anglický název a jeho překlad je právě slovo kulečník. Billiard má tři zákadní disciplíny. První z nich je dnes v české republice nejoblíbenější, pool. Hraje se na stolech různých velikostí a různých výrobců. Jedno však tyto stoly spojuje. Je to šest děr, v rozich stolu čtyři a na dlouhém mantinelu dvě. V poolu se u nás hrají tři hry. Nejrozšířenější je 8 ball neboli osmička. Její název je odvozen podle čísla koule, která se hraje naposled. Hráči odehrávají každý svou skupinu, barvu koulí do díry a pak mají právo hrát osmičku. Druhou nejrozšířenější hrou je 9 ball, neboli devítka. Hraje se pouze s devíti koulemi a hráči zahrávají koule podle čísel do díry. Kdo zahraje v souladu s pravidly devítku do díry vyhrává. Třetí nejtěžší hrou je 14.1 nekonečná. Je nejtěžší a také v podstatě nejméně hraná. Nejvíce se jí věnují závodní hráči. Za každou kouli kterou hráč zahraje do díry dostává bod. Hráči si dopředu určí do kolika bodů se hraje. V této disciplíně se pozná nejlépe výkonnostní rozdíl. Tak to je pool. Pool se navíc u nás začal hrát součastně s příchodem sametové revoluce. V komunistickém ČSSR neměl místo, protože se nazýval Americký Billiárd. Naopak zelenou měl karambol, hraný na stole bez děr. Ten také měl zastřešující Československý billiardový svaz a krásnou sedmdesátiletou tradici. V každé hospůdce, kde stál jakýkoli karambolový stůl, měli plno. Tam také začínalo spousta předních hráčů. Karambol má několik disciplín. Vezmu ty nejzákladnější. Je to především volná hra. Hraje se v závodní podobě se třemi koulemi, v amatérské se čtyřmy. Hráč hraje svou hrací koulí a snaží se provést karambol se zbývajícími koulemi na stole. Podle počtu koulí se také počítají body. Další hrou je jednoband. Zde je nutné, aby hráč po karambolu s první koulí zasáhl mantinel a potom druhou kouli. Třetí hrou je trojband, neboli kvarty. To je nejtěžší disciplína ale mezi závodními hráči nejoblíbenější. Hráč musí zasáhnout napřed první kouli, pak třikrát mantinel a potom teprve druhou kouli. To je ve zkratce to nejdůležitější o karambolu. Třetí nejtěžší, dalo by se napsat královskou kulečníkovou hrou je snooker. Hraje se na velikém 12 stopém stole. Největší základna je v Anglii a pochází odtud nejlepší světoví hráči. Ve snookeru se hraje pouze jedna hra. Na stole je patnáct červených koulí a šest barevných. Hráč který zahraje červenou do díry, má právo hrát na jakoukoli barevnou. Zatímco červená koule zůstává v díře, barevné se vyndavají. Po odehrání všech červených se hrají v určitém pořadí barevné. Každá koule má své stanovené bodové hodnocení a samozřejmě vítězí ten kdo má více bodů.

Jak je to s kulečníkovým sportem u nás?
Karambol:

   Karambol se svou tradicí má již mnoho mistrů republiky a nejlepších hráčů. Jejich výčet by byl velký a proto se zmíním o jednom jediném. Je to padesátinásobný mistr repubiky Zoltán Kováč. Nejenom, že je naším nejúspěšnějším hráčem v celé kulečníkové historii, ale stal se vydavatelem krásné knihy věnované kulečníku, obsahující i pravidla všech kulečníkových her. Pod názvem Mistrovské karamboly, najde každý adept kulečníku kromě historie i spoustu rad jak se zlepšit.

Pool - kulečník s dírami:
   Má u nás oproti karambolu krátkou tradici. První mistrovství se uskutečnilo v roce 1995 a bylo otevřené pro všechny hráče, kteří měli zájem. Hrála se pouze jedna disciplína, devítka. Postupně se vytvořila otevřená liga a stala se kvalifikací na MR. V sezóně 1997 se utvořila díky zájmu o pool takzvaná extraliga, která je uzavřenou soutěží. Prvních šestnáct hráčů hraje MR, zbylých šestnáct hraje o udržení v extralize s nejlepšími oblastními hráči. Do extraligy se tak můžou probojovat hráči z oblastních soutěží za jednu sezónu. Extraliga a MR se hraje ve všech třech disciplínách 8, 9 ball a 14.1 nekonečné.
   Naším absolutně nejlepším hráčem je Lukáš Křenek (19 let). Ještě v minulém roce nejlepší junior je dnes fenoménem u nás. Dokázal již vyhrát několik velkých turnajů mimo naši republiky a má několik výborných umístění v Eurotouru, největší evropské dlouhodobé soutěži. Hraje za Balabušku Praha, kde má vytvořeny vynikající podmínky. Je dnes také sedminásobným mistrem republiky. V ženách u nás kraluje dvojice z herny Harlequ'in Praha, Veronika Hubrtová a Helena Nováková. Helena Nováková je trojnásobnou mistriní republiky a nejúspěšnější hráčkou. Během dvou let jí však u nás vyrostla velká konkurence. Teprve patnáctiletá Veronika Hubrtová po svém příchodu mezi hráčky ČMBS začal míchat karty se ženským kulečníkem. V minulém roce to dotáhla až na první místo na MR v nekonečné. Hlavně však přivezla bronzovou medaili z ME. Je to její druhá bronzová medaile. Obě získala mezi juniorkami, ač je věkem ještě kadetka do šestnácti let. V ženách i mužích máme o budoucnost postaráno, v pravidelných dětských poolových turnajích startuje vždy okolo 50 dětí z celé republiky.

Snooker:
   Tato hra je nějtěžší kulečníkovou disciplínou. navíc stoly na snooker jsou největšími kulečníkovýmy stoly a tak se všude nevejdou. Jeden je umístěn v Pražské herně Harlequ'in. Zde v roce 1998 vznikla snookerová superliga. Stala se nominační soutěží na první MR 98 ve snookeru. Soutěž je uzavřená a právo kvalifikace má každý hráč ČMBS. Prvním mistrem republiky se stal ve velmi dramatickém zápase hráč Balabušky Praha, Honza Janata, když za asistence televizních kamer porazil juniora Dominika Halamku. V roce 1999 hrál Dominik Halamka své druhé finále v krátké snookerové historii opět před televizními kamerami, tentokráte s Číňanem Fangem Hai Jiangem. Tento snookerový specialista konečně zúročil své speciální tréningové úsilí v zisk mistrovského titulu. Letos se do superligy probojoval i nejlepší poolový hráč Lukáš Křenek a hned zamíchal tabulkami. Jako jediný v superlize porazil Fanga a budouli oba vyhrávat, čeká českou republiku krásné snookerové finále.

Na závěr:
   Kulečník se hraje. Jen se vyspělejší hráči přesunuli z hospod do specializovaných heren. Ke kulečníkovým stolům, díky přístupu mnohých majitelů heren, se dostávají i mladí hráči. Kulečník je vynikajícím doplňkovým sportem ke všem dalším sportům. Pěstuje hlavně psychickou stránku hráče a v neposlední řadě i odehrát zápas, který trvá i hodinu není nic jednoduchého. Mnohdy stačí jedna chyba a je konec. Druhým atributem kulečníkového sportu je výchova hráčů. Kulečník je sport gentlemanů a je krásné sledovat jedenáctileté holky a kluky, perfektně oblečené ve vestičkách, bílích košilých s motýlky, jak hrají ten svůj nejdůležitější zápas. V praze se koná pravidelně spousta amatérských turnajů, kterých se může zúčastnit každý hráč, který má zájem. Změří své síli s ostatními a dobře se pobaví. Přijďte zkusit své štěstí, třeba vás kulečník natolik chytne, že jej začnete hrát závodně. O kulečníku vychází specializovaný časopis "Billiard Info". Je k dostání skoro ve všech hernách v republice a máte-li zájem o předplatné volejte tel. 0602 315 790.

Pavel Halamka

 Logo Billiard info